News Article

Team Napier Awards Ball - Winners Announced

No ratings yet. Log in to rate.
teamnapier

ball

On Saturday 12th March, Team Napier celebrated their many achievements at the Societies & Sports Awards Ball held at Edinburgh Corn Exchange.

The glittering event was the largest Team Napier Awards Ball ever held, with over 575 guest attending for a Prosecco reception, 3 course meal and a traditional Scottish ceilidh.

The Awards ceremony was masterfully hosted by our Vice-President for Sports and Societies, Daire Guilfoyle, and celebrated the success of our Sports Clubs and Societies over the past year, as well as the individuals that have made an outstanding contribution to Team Napier.

The winners on the night were:

University Colours:
Adam Gairns (Surf)
Aisha MacKay (Dance)
Andrew Palmer (Dance)
Anna Graham (Dance)
Caitlin Palmer (Hockey)
Cat Fraser (Netball)
Emily Stuart (Hockey)
Georgia Buckner (Dance)
Georgia Moran (Hockey)
Jack Fleming (Golf)
Jack Laidlaw (American Football)
James Bancroft (Golf)
James Dodds (American Football)
Jamie Parker (American Football)
Joe Walsh (American Football)
Kacie Leigh Higgins (Netball)
Megan Brown (Golf)
Nathalie Helene (Dance)
Nelli Saarinen (Dance)
Rachel Connelly (Dance)
Sabina Mahmood (Women’s Basketball)
Shane Moffett (Rugby)
Sorcha Michie (Dance)
Stephanie Taylor (Netball)

Half Blues:
Andrew Smith (Archery)
Andrew Williamson (Fencing)
Ewan Farquharson (Golf)
Hamish Anderson (Shinty)
Hayley Monteith (Swimming)  
Jordan Szafranek (Karate)
Sarah Hazell (Archery)
Sarah Pocock (Shinty)

Blues:
Abigail Brown (Curling)
Beth Scoon (Ice Hockey)
Bobbie Lammie (Curling)
Bojan Donevski (Water Polo)
Bruce Mouat (Curling)
Gemma Gibbons (Judo)
James Carrie (Hockey)
Siobhan Hunter (Football)

Society Scarlets:
Adam Kilgour (Drama)
Alexander Cook (Drama)
Ashley McLean (Drama)
Beth Bettie (Drama)
Billie Cleeve (Drama)
Emmy Cooper Young (Drama)
Fraser Nickolls (Drama)
Hannah Neal (Drama)
Jake Otajovic (Drama)
Megan O'Neill (Drama)
Stu McCallum (Drama)
Stuart Tweedie (Drama)

University Principal's Award for 1st Year Contribution to Sport:
Petra Burianova (Women's Basketball)

ENSA Appreciation Award: Ian Dryburgh (Rugby)

Coach of the Year: Margarida Dias (Women's Basketball)

Development Trust Award for Top Fundraiser: Dance

Best Committee: Drama Society

Media Award: Cheer Squad

Best New Society: Chinese

Most Improved Society: Anime

Most Improved Club: Surf

Most Active Society: Drama

High Performance Award: Netball

Sportsman of the Year: Ewan Farquharson (Golf)

Sportswoman of the Year: Beth Weir (Netball)

Societies Person of the Year: Joe Derham (Drama)

Alumni Association Award for Society of the Year: Drama

Alumni Association Award for Club of the Year: Women's Football

Team Napier Award sponsored by The Student Housing Company: Dance

 

Looking for Photos?

There are some great photos from the event on the Team Napier Facebook Page.