Excellence Awards 2022 Nominees

EXCELLENCE

ENSA Excellence Awards 2022 Nominees 

We are happy to announce all of the staff and students who were nominated for an award for session 21/22. Congratulations to all the nominees and thanks to all of the students who made nominations. 

Winners for each category will be announced soon.


Best Lecturer/Tutor

Accounting, Finance & Law

  • Andy Moffat
  • Anna Du
  • Tim Burrows

Applied Sciences

  • Amy Dillon
  • Craig Stevens
  • Gavin Maclean
  • Mark Ross
  • Faye Skelton
  • Duncan Carmichael
  • Janis MacCallum
  • Mykolas Kavaliauskas
  • Peter Laird

Arts & Creative Industries

  • Allan Boughey
  • Antonia Cairns
  • Arin Keeble
  • Carolyn Scott
  • Eamonn O'Neill
  • Fiorella Modolo
  • Gemma Skelding
  • Georgina Lucas
  • Kirsten Macleod
  • Lei Cox
  • Leo Philp
  • Peter Buwert
  • Zack Moir

Computing

  • Bill Buchanan
  • Christos Chrysoulas
  • Imed Romdhani
  • Leimich Petra
  • Peter Cruickshank
  • Richard MacFarlane
  • Sean McKeown
  • Wegene Demeke

Engineering & Built Environment

  • Savvas Papadopoulos

Health & Social Care

  • Avril Hendry
  • Bruce Forrest
  • Elaine Carnegie
  • Emma Trotter
  • Helen Matthew
  • Jackie Johnston
  • Joyce Greig

Management

  • Barry MacLennan
  • Daniel Casoinic
  • Hock Tan
  • Mabel Victoria
  • Paolo Gerli
  • Stephen Robertson

Marketing, Tourism & Languages

  • Christine Penman
  • Kathryn Rezai
  • Elaine Mercer
  • Jamie Thompson
  • Kyle Andrews
  • Nick Pilcher
  • Simon Chiu

Most Inspiring Tutor/Lecturer

  • Allan Boughey
  • Andy Moffat
  • Avril Hendry
  • Bill Buchanan
  • Christine Penman
  • Christos Chrysoulas
  • Imed Romdhani
  • Mark Ross
  • Eamonn O'Neill
  • Emma Trotter
  • Eva Malone
  • Giacomo Russo
  • Hock Tan
  • Jonny Pang
  • Jyoti Bhardwaj
  • Kathryn Rezai
  • Leo Philp
  • Mandy Gentleman
  • Maura Sheehan
  • Miles Weaver
  • Paul Kerlaff
  • Peter Buwert
  • Peter Cruickshank
  • Peter Laird
  • Sam Abdulla
  • Simon Pia
  • Zack Moir

Best Academic Support or PDT

  • Allan Boughey
  • Avril Hendry
  • Carles Ibanez
  • Claire Garden
  • Doug Young
  • Elaine Carnegie
  • Emma Trotter
  • Fiona Kerr
  • Hock Tan
  • Jacqui Charlton
  • Janette Pow
  • Kathryn Rezai
  • Mykolas Kavaliauskas
  • Nikki Amadi & Roland Berberich
  • Paul Kerlaff
  • Paul Oliver
  • Peter Buwert
  • Peter Cruickshank
  • Sam Abdulla
  • Sarah Borthwick Saddler
  • Simon Powers
  • Vani Naik

Best Supervisor for Research

  • Cedric English
  • Christine Penman
  • Chrysoula Pantsi
  • Domhnall Melly
  • Donald Morrison
  • Gary Kerr
  • Gavin Maclean
  • Imed Romdhani
  • James Dunn
  • Jyoti Bhardwaj
  • Pavlos Papadopoulos
  • Peter Cruickshank
  • Peter Laird
  • Sam Vettese
  • Scott Graham

Best Technical/Non-Academic Support Staff

  • Blair Reid (Solo)
  • Fern Morrison
  • Laurie Bowman
  • Blair and Colin (Design Workshop)

Best Non-Academic Team or Service

  • Library
  • Skills Centre Team

Most Inspiring Student

  • Amy MacDonald
  • Borbala Terjek
  • Brodie Sutton
  • Dheeraj Chawla
  • Eszter Némedi Tóth
  • Hollie Begg
  • Jack Weir
  • Joseph Haddad
  • Laura Finch
  • Logan Hobbs
  • Michael Keogh
  • Neil Atkinson
  • Samuel Tabotta
  • Sarah Ezeoma
  • Sean Barry
  • Sean Hain
  • Sean McGill
  • Thomas McCann
  • Vishal Khattar
  • William Saywell

Best Programme Representative

  • Ana Fonseca
  • Brodie Maul
  • Eilidh Canavan
  • Jakub Delnicki
  • Jessica Matthewson
  • Levente Hegedus
  • Logan Walker
  • Paige Wilson
  • Talia Hodghton
  • Vishal Khattar

Get Social